Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest lubianym pupilem. Przez swoje małe rozmiary jest ciekawą opcją dla tych z nas, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada dużych wymagań, w kwestii jedzenia – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej można urozmaicać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować zwierzątku ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz niezbędnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ zwierzęta te nie lubią się wspinać. Dlatego ważna jest powierzchnia spodu klatki. Spód klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Najmniejszym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić objętość o większym rozmiarze, szczególnie gdy zamierzamy trzymać w niej więcej zwierząt.Istotnym jest, żeby pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, gdyż grozi to zaklinowaniem się świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie sprawdzają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest pylenie i wysypują się z klatki. Inną możliwością może być granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, ale bywa nieco twardawy w stosunku do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, z którymi nietrudno utrzymać porządek w klatce, ale ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić klatkę swojej świnki morskiej należy umieścić w środku niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka będzie czuła się bezpieczna, ponieważ będzie miała prywatną przestrzeń, gdzie będzie mogła schować się na odpoczynek albo odstresować się, kiedy na początku przeniesiemy ją do nowego miejsca.

transporter dla psa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *