jak dobrać suchą karmę dla psa

Jak dobrać suchą karmę dla psa

W suchej karmie powinny znajdować się niezbędne składniki odżywcze ze sprawdzonych źródeł, które są wysokiej jakości. Przede wszystkim powinno znaleźć się w niej białko, tłuszcze i włókno pokarmowe. Nie może też zabraknąć takich substancji mineralnych, jak wapń, fosfor, czy witamin. Gdy sucha karma jest odpowiednio zbilansowana, ma odpowiednie właściwości odżywcze i dzięki temu jest zdrowa dla psa, zapewniając mu dobre samopoczucie. Zanim więc wybierzemy karmę dla czworonoga, są czynniki, które trzeba mieć na względzie.

Zakup suchej karmy w oparciu o wagę, rasę i wielkość psa

Inną karmę wybierzemy dla jamnika, inną dla cocker spaniela, a jeszcze inną dla niemieckiego doga. Takie czynniki, jak wielkość psa, jego budowa, fizjologia, przebieg procesu trawienia, tempo wzrostu, odporność, czy zachowanie, odgrywają ważną rolę przy doborze pokarmu. Psy niedużej wielkości szybciej osiągają ostateczną wielkość. Są także bardziej aktywne, niż rasy średnich i dużych psów. Małe psy powinny więc otrzymywać karmę, która będzie dostarczać wielu składników związanych z energią. Tak pokarm podnosi poziom tłuszczy, białek składników mineralnych oraz witamin. Gdy w karmie znajdzie się więcej tłuszczy, pokarm jest jednocześnie bardziej smaczny, co zadowoli właścicieli.

Trzeba pamiętać, że wraz z większym wzrostem, obniża się zapotrzebowanie na składniki energetyczne. Dlatego dla ras dużych psów należy wybrać karmę mniej energetyczną. Posiłki w ten sposób ulegają zmniejszeniu, a sam pokarm, na przykład w postaci krokietów jest większy. Dzięki temu duże psy wolniej przeżuwają jedzenie i lepiej je trawią. Nie dochodzi do zaburzeń trawiennych.
Wiek psa i wybór karmy 
Z wiekiem potrzeby żywieniowe psów ulegają zmianie. Suchy pokarm, który jest zalecany szczeniętom raczej nie będzie najwłaściwszy dla dorosłych psów, bądź starszych. Szczenięta potrzebują pokarmu, który będzie zawierać mniej skrobi, którą gorzej trawią. Dla seniorów najlepsza jest zaś karma lekkostrawna, zawierająca mniej kalorii, a także mniejsze ilości fosforu, wapnia, czy magnezu. Powinna być też wzbogacona przeciwutleniaczami, które pozwalają dłużej cieszyć się dobrą kondycją.

Tryb życia ważnym czynnikiem w doborze karmy

Umięśniony i aktywny pies będzie potrzebować innej karmy, niż ten, który najczęściej śpi. Warto więc zwrócić uwagę na tryb życia czworonoga, zanim wybierze się dla niego pokarm. Dla tych psów, które asystują osobom niepełnosprawnym, które są myśliwymi, bądź stróżami, ratownikami, czy nawet sportowcami, potrzebna będzie karma bogata energetycznie. Im większy jest wysiłek, tym więcej powstaje wolnych rodników. Te z kolei wywołują stres oksydacyjny przyczyniający się do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Takie psy muszą więc otrzymywać pokarm bogaty w przeciwutleniacze, które hamują rozwój wolnych rodników. Ważna jest też odpowiednia proporcja wapnia i fosforu, a także występowanie chondroityna oraz glukozaminy, odpowiedzialnych za prawidłowy stan stawów.

Stan zdrowia i potrzeb psa mają wpływ na wybór karmy

Odpowiednio skomponowana sucha karma pozwala lepiej znosić różne dolegliwości zdrowotne, a także pomaga pozytywnie przejść przez terapię.
Niektóre psy mają specyficzne potrzeby, jeśli chodzi o składniki pokarmowe, a można do nich zaliczyć karmiące suki, psy wysterylizowane, a także te, które mają wrażliwy układ pokarmy, bądź skórę. Każdy z nich będzie spożywał inną suchą karmę.

Karmę należy także dobierać odpowiednio pod względem dolegliwości. W dodatku warto w tej sprawie porozumieć się z weterynarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *