opieka nad psem

Dziecko i opieka nad zwierzakiem

Choć niemal każde dziecko w pewnym momencie zaczyna marzyć o własnym zwierzaku, nie każde jest w stanie przejąć w pełni opiekę nad nim. Zwierzę to dobra szkoła odpowiedzialności i sumienności, co jednak, gdy dziecko nie zechce ich przejąć? Warto przygotować je na nowe okoliczności.

Psi przyjaciel

Pies to mnóstwo radości, niezwykła więź, ale i mnóstwo obowiązków. Żeby dziecku dobrze żyło się z psem, musi wiedzieć, jak z nim postępować, a pies musi być choćby w podstawowym zakresie wyszkolony. Do obowiązków opiekuna psa należy spacerowanie z nim co najmniej trzy razy dziennie bez względu na pogodę i samopoczucie, wizyty u weterynarza, zabawy i szkolenie.

Kochane kotki

Koty to indywidualiści. Adoptując je lub kupując trzeba liczyć się z tym, że kot nie będzie ukochaną, łagodną zabawką i niezbyt często będzie chciał wchodzić w bliski kontakt z dzieckiem. Dlatego warto porozmawiać z małym wielbicielem kotów i upewnić się, że będzie dostatecznie cierpliwy w kontakcie oraz pielęgnacji kota – także w regularnym sprzątaniu kuwety.

Chomik dla dziecka

Chomiki uchodzą za zajmujące mało miejsca, tanie i niekłopotliwe zwierzaki. Niestety, przekłada się to na ich wysoką śmiertelność. Chomik trzymany w odpowiednich warunkach może żyć do kilku lat. Warunki te to duże, osobne terrarium (co najmniej metr na metr!), częste sprzątanie i coś, dzięki czemu chomik będzie miał zajęcie – karuzela, kryjówki. Chomiki mogą gryźć, gdy dziecko obdarza je zbyt mocnymi pieszczotami, jednak na ogół są dość wdzięcznymi kompanami.

Świnka morska

Świnka, a raczej minimum dwie świnki (są towarzyskie) dla kilkulatka to niezły pomysł. Świnki morskie są dość łagodne, czyste i chętnie wchodzą w kontakt. Do obowiązków dziecka będzie należało sprzątanie klatki, karmienie i częsta zabawa ze świnką.

Akwarium z rybkami

Rybki to hobby dla wytrwałych i cierpliwych dzieci, raczej starszych niż kilkulatki. Nie każdemu dziecku będzie odpowiadał fakt, że rybek nie da się przytulać ani z nimi bawić. Starsze dziecko lub mały alergik mogą jednak czerpać satysfakcję z poszerzania swojej wiedzy o rybkach, roślinach akwariowych oraz z pielęgnacji akwarium. Rybki uczą też systematyczności.

Królik

Króliki są urocze i miękkie, zachęcają do głaskania. Oprócz tego mają jednak swoje charaktery. Większość z nich trzeba oswoić stopniowo z kontaktem z ludźmi. Potrafią tez obgryzać kable lub inne przedmioty, więc przed przybyciem królika warto razem z dzieckiem zabezpieczyć odpowiednio mieszkanie. Królika najlepiej też zaadoptować, nie kupić – istnieje wiele królików w potrzebie, a mały, kupiony króliczek może wyrosnąć na olbrzyma zamiast na miniaturkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *