karma dla kotów po sterylizacji

Karma dla kotów po sterylizacji

Koty są poddawane sterylizacji i nie jest to bezzasadne. W ten sposób samice są rzadziej narażone na zachorowanie na nowotwór gruczołu mlekowego. Ryzyko infekcji macicy także jest wówczas znacznie mniejsze. W czasie rui samce przestają znakować teren moczem, a samice już wtedy tak specyficznie nie pomiaukują.

Sterylizacja prowadzi do spowolnienia metabolizmu, a także do wydzielania hormonów w mniejszym nasileniu, niż dotychczas. Takie zmiany wymuszają też potrzebę karmienia kotów specjalnym pokarmem dla wysterylizowanych zwierząt. Trzeba się jednak przygotować na to, że po takim zabiegu kot może znacznie przytyć. Zaczyna więcej jeść, mniej się poruszać, a w połączeniu z wolniejszą przemianą materii na efekty nie trzeba długo czekać. Najgorzej pod tym względem jest dwa miesiące po zabiegu. Nadwaga to jednak nie koniec problemów, a dopiero początek, gdyż większa masa ciała może prowadzić do różnych groźnych chorób.

Istnieje poważne ryzyko pojawienia się kamieni moczowych, do czego przyczynia się zakwaszenie moczu. Powstaje na skutek braku witamin, mniej płynów. Niestety koty stają się mniej ruchliwe, szczególnie samice, dlatego też rzadziej czerpią wodę, a przez to mocz zalega w organizmie i w ten sposób powstają kamienie.

Bardzo ważne jest więc to, by dobrać kotu odpowiednią karmę, by dzięki niej zwierzęcia mogły szczęśliwie ominąć te dolegliwości. Koty są poddawane sterylizacji znacznie wcześniej, niż kiedyś to miało miejsce. Dzięki temu też dożywają wielu lat więcej. Futrzak powinien więc się odpowiednio wcześnie nauczyć pewnych zwyczajów żywieniowych, dlatego im wcześniej się zacznie wprowadzać odpowiednią dietę, tym lepiej. Najlepiej wtedy, gdy ma poniżej 7 lat.

Dla młodych już wysterylizowanych kotów, można kupić karmę Kitten Sterylised. Jest dobrym pokarmem dla zwierząt, które mają co najmniej pół roku, ale nie ukończyły roku. Znajdują się w niej składniki, które są potrzebne, gdy kot nie osiągnął jeszcze w pełni swojego naturalnego rozmiaru. Zarazem zawierają niezbędne składniki, które są przydatne po sterylizacji.
Starszym kotom można zaś wybrać taką karmę dla sterylizowanych, które będą blokować takie wolne rodniki, jak witamina C, E, a także tauryna i luteina. Dla kotów, które mają więcej, niż 7 lat dobrą karmą jest Sterylised 7+, a dla tych, które przekroczyły dwunasty rok, Sterylised 12. Warto też pamiętać o tym, że z wiekiem obniża się poziom fosforu w organizmie kota. Taka sytuacja działa jednak korzystnie na cały system. Spadek poziomu fosforu przyczynia się do tego, że mniej moczu pozostaje w organizmie, toteż fosfor chroni organizm przed niewydolnością nerek. Na zdrową i lśniącą sierść można zaś dodawać kotu do miseczki, a przykład rano przed śniadaniem.

Dobrym sposobem na większą ruchliwość tych zwierząt, jest zabawa. Jednak to podawanie właściwej karmy daje najlepsze rezultaty. Karma musi być mniej kaloryczna, co jest zrozumiałe, jednak warto zwrócić uwagę na skład, by mieć pewność, że nie obniży ona także masy mięśniowej. Zatem koniecznie trzeba sprawdzić, jaka jest zawartość białka, tak w karmie, jak i obliczyć, ile kot dziennie go otrzymuje. Dobrą karmą w takim przypadku jest Sterylised 37. Nie tylko redukuje kalorie, ale również pozwala wykorzystać rezerwy tłuszczowe dzięki L-karnitynie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *