domowi pupile - karma dla psa

Domowi pupile przy gościach

Zwierzęce maniery to coś, co powinien znać każdy opiekun kota lub psa. Szczególnie ważne stają się w chwili, gdy do domu przychodzą goście. W jaki sposób można najłatwiej pogodzić ze sobą gości, nawet tych nielubiących zwierząt, i zwierzaka, będącego przecież na własnym terenie?

Zachowanie przy stole

Pies i kot powinny zostać nauczone, że przy stole nie wolno żebrać o jedzenie, narzucać się gościom, układać im głowy i łap na kolanach. Najlepiej oczywiście osiągnąć to, nie dokarmiając zwierzęcia z własnego talerza. Na próby wyłudzenia smacznych kąsków nie należy reagować. Po kilku dniach konsekwentnego ignorowania zwierzę zrezygnuje ze swoich starań. Niektórzy goście chcą być szczególnie mili dla zwierzęcego lokatora i wkupić się w jego łaski, dokarmiając go pod stołem. Warto poprosić gości, by tego nie robili. Nie dość, że takie kąski mogą zwierzętom zaszkodzić – najczęściej prowadzą także do narzucania się. Nie należy też podawać psu jedzenia z własnej miski, talerza, widelca – większość osób uzna to za mało apetyczne.

Bliskie kontakty

Nie każdy wie, jak zachować się w kontakcie ze zwierzęciem. Warto poinstruować gości, by mogli czuć się pewniej. Pies lub kot nie powinny z kolei wchodzić bez przyzwolenia na kolana, łasić się natrętnie, lizać, rozrzucać przedmiotów należących do gości. Wszystko opiera się o komunikację – jeśli goście zostaną poinstruowani o prawidłowym sposobie „rozmawiania” ze zwierzakiem, a on odpowiednio wychowany – nie będzie problemów przy spotkaniach.

Mądra izolacja

Zamykanie psa samego na całą wizytę gości to nie jest dobry pomysł. Przede wszystkim, pies ma silną potrzebę ochrony terytorium i musi wiedzieć, kto się na nim znajduje. Zamknięcie go bez możliwości kontaktu z gośćmi sprawi mu wiele stresu. Jeśli goście boją się psów lub pies nie do końca potrafi zachować się przy gościach, można wyprowadzić go na smyczy, by mógł ich obwąchać i zobaczyć, a dopiero później zamknąć. Koty nieco lepiej znoszą taką izolację.

Osoby uczulone

Co można zrobić, gdy zaprosimy do domu osoby uczulone? Niestety, w tym przypadku konieczne będzie zamknięcie zwierzaka w innym pokoju. Jeśli zwierzę mocno się leni (jego sierść leży wszędzie mimo regularnego sprzątania), lub ma silny problem z lękiem separacyjnym lub chronieniem terytorium, lepiej będzie po prostu umówić się z uczulonym znajomym poza domem. Warto też mieć w apteczce podstawowe leki antyhistaminowe i wapno w musujących tabletkach, w razie gdyby ktoś dopiero w kontakcie z naszym pupilem odkrył swoją alergię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *